Hz. Peygamber (s.a.v)’i itibarsızlaştırma Operasyonunun Amacı

Hz. Peygamber (s.a.v)’i itibarsızlaştırma Operasyonunun Amacı

mealcilik Peygamberi itibarsizlastirma operasyonu, sünneti itibarsizlastirma, hadis inkarcilar, Kurancilik, indirilen din uydurulan din, hanifler, sadece Kuran diyenler, sünneti inkar

***

Mealciler, Kur’an’ı istedikleri gibi yorumlamanın önünü açmak için, evvela Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem’in Kur’an’la ilgili yorumlarını iptal etmek gerektiğini çok iyi biliyorlar. Bu gayeye ulaşabilmek ancak Hz. Peygamber’in (s.a.v) hadisleri hakkında şüphe uyandırmak ve böylece onların inkar edilmesini sağlamakla mümkündür.

Hadisler hakkında şüphe uyandırmanın yolu da Sahabe’yi (Allah Teala hepsinden razı olsun) ve Hz. Peygamber (s.a.v)’i itibarsızlaştırmaktan geçmektedir. Nitekim modernistlerin hücum ettikleri sahabiler genelde “hadis rivayet etmekle” meşhur sahabilerdir, örneğin Ebu Hureyre (radıyallahu anh) gibi. Hz. Peygamber (s.a.v), sürekli yanında bulunan Ebu Hureyre’nin -haşa- kötü biri olduğunu ve ileride dinini bozacağını bilememiş veya en azından Allah Teala O’na bildirmemiş de, bugün bazı ne idüğü belirsiz televole hocaları bu “zararlı!” kişiyi keşfetmişler.

Neyse…

Hz. Peygamber (s.a.v)’in itibarsızlaştırılmasına gelince, O’na aid bazı hususiyetlerin inkarı lazım geliyor, mesela şöyle diyorlar:

– Peygamber, Kur’an’ı açıklama yetkisine sahip değildir. (Ama ne hikmetse bu iddiayı dillendirenler Kur’an ayetleri hakkında açıklama yapıyorlar.)

– Peygamber’in şefaat yetkisi yoktur.

– Peygamber geleceği bilmez.

– Peygamber de günahkardır.

– Peygamber hüküm koyamaz.

– Peygamber’e itaat yoktur.

– Allah Peygamber’i azarladı.

– Peygamber’e salavat getirilmez.

– Peygamber’in sünneti yoktur.

– Peygamber’e “Efendim”, “Hz.” ve “sallallahu aleyhi vesellem” denilmez.

– Peygamber de bizim gibi insandır. (O halde biz de O’nun gibi insanız, yani bize de vahiy geliyor!)

– Peygamber’i yüceltmeyin.

– “La ilahe illallah” yeterli, “Muhammeden Rasulallah” demeye gerek yok.

– Peygamber’in mucizesi yok.
vs. vs.

Yukarıda sıraladığımız ve benzer iddialarla, olumlu özellikleri olmayan bir Peygamber portresi çizmeye çabalamaları boşuna değildir. Özenle tasarlanmış mealcilik projesinin bir parçasıdır bu.

Projenin yegane gayesi Kur’an’ı kendi arzuları istikametinde yorumlamaktır. Bir yandan “Peygamber’in açıklama yetkisi yok, Kur’an kendi kendini açıklıyor” derken, bir yandan da Kur’an’ı kendileri açıklamakta bir beis ve çelişki görmüyorlar. “Herkes Kur’an’ı anlar” iddiasını dile getirenler, ne hikmetse kendi aralarında üstelik temel konularda birbirlerinden çok farklı görüşleri savunabiliyorlar.[1] Az sayıda olmalarına rağmen aralarında bu kadar çelişki meydana gelebiliyorsa, sayılarının artması halinde ortaya çıkacak karmaşayı düşünmek bile istemiyorum.

Bütün bu çelişkileri bir yana bırakıyor ve esas maksatlarına gelmek istiyorum.

Hz. Peygamber’in (s.a.v) sünnetini ve hadislerini devre dışı bıraktıktan sonra herkesin Kur’an’ı dilediği gibi yorumlamasının önünü açacaklar. Bazıları “ayetler birbirini açıklar” düşüncesiyle -belki iyi niyetle- kendilerine göre bir metod geliştirecek, bazıları ise işine gelen ayetleri alıp, gelmeyenleri de bırakarak hüküm çıkaracaktır.

Fakat bu projenin nihai hedefi, “Kur’an her ne kadar evrensel olsa da, neticede Arap toplumuna inmiştir, o toplumun ihtiyaçlarına hitap etmektedir, dolayısıyla günümüze bu haliyle tatbik etmek mümkün değildir, bu yüzden biz sadece Kur’an’ın ahlakî ilkelerini benimseriz” denilerek, Kur’an’ı da Incil gibi ahlakî ilkeler kitabına indirgemektir. Hristiyanların günümüzde yaşadıkları ahlakî buhranı herhalde anlatmamıza gerek yok. Işte eğer bu proje tutarsa, Müslümanların sonu da böyle olacaktır.

Eğer Hz. Peygamber (s.a.v)’in yorumu devre dışı bırakılırsa, artık insanların Kur’an’ı anladıkları veya arzuladıkları şekilde yorumlamalarının önüne geçemezsiniz. Bu yol açılırsa, durdurulması da asla mümkün olmaz… Aksini düşünmek safdillik olur, zira herkes iyi niyetli değildir.

Şunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız, Islam düşmanları uzun vadeli planlarla hareket ederler.

Sizin bugün doğru sandığınız ve size süslü gösterilen şeyler, ileride aleyhinize döner.

 

**********

 

DIPNOT:

[1] “Sadece Kur’an” diyenlerin çelişkileri hakkında malumat edinmek isteyenler şu yazıya bakabilirler;

http://belgelerlegercektarih.net/hangi-kuran-sadece-kuran-diyenlerin-celiskileri/

 

**********

 

Kadir Çandarlıoğlu

http://www.belgelerlegercektarih.net

.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: