Hangi Kur’an? Sadece Kur’an diyenlerin Çelişkileri

Hangi Kur’an? “Sadece Kur’an” diyenlerin Çelişkileri

sadece Kuran diyenlerin celiskileri, mealcilik uydurulan din indirilen din haniflik hanifler mezhep celiskileri, hadis celiskileri, Kuranin aciklamasi, beyan

***

Meal müslümanları “sadece Kur’an’a bakarız, Peygamberin sözleri bizi bağlamaz” diyorlar. Sadece Kur’an ama hangi Kur’an? Yani kimin yorumu? Sadece Kur’an deyince sorunlar çözülüyor mu? Aşağıda vereceğimiz misallerden de görüleceği üzere “hayır, çözülmüyor…”

Buna dair birkaç misal:

“Sadece Kur’an” diyenlerden birisi “Kur’an’da fazladan iki ayet var” derken, “sadece Kur’an” diyenlerden bir diğeri “hayır, bu doğru değil” diyor.

“Sadece Kur’an” diyenlerden birisi “Allah geleceği bilmez” derken, yine “sadece Kur’an” diyenlerden bir başkası ise, “olur mu öyle şey, Allah tabii ki bilir” diyor.

“Sadece Kur’an” diyenlerden birisi “ihtiyaçtan fazla mal-mülk biriktirmek haramdır” derken, diğer “sadece Kur’an” diyenlerden biri “helal” olduğunu söylüyor.

“Sadece Kur’an” diyenlerden birisi “laikliğin Islam’a aykırı” olduğunu söylerken, başka “sadece Kur’an” diyenlerden biri ise “uygundur efendim” diyor.

“Sadece Kur’an” diyenlerden birisi “yahudiler de cennete girecek” derken, “sadece Kur’an” diyen bir başkası “hayır efendim, giremez” diyor.

“Sadece Kur’an” diyenlerden birisi “Kur’an’da namaz 3 vakittir” derken, diğer “sadece Kur’an’cı” ise “Kur’an’da namaz 5 vakittir” diyebiliyor.

“Sadece Kur’an” diyenlerden birisi “Kur’an’da reenkarnasyon var” derken, “sadece Kur’an” diyen bir başkası ise, “hayır, yoktur” diyebiliyor.

“Sadece Kur’an” diyenlerden birisi “Kur’an’da başörtüsü yoktur” derken, başka “sadece Kur’an” diyenlerden biri “Kur’an’da başörtüsü vardır” diyor.

“Sadece Kur’an” diyenlerden birisi “Türkçe Namaz”a cevaz verirken, “sadece Kur’an” diyen bir başkası, “Türkçe Namaz olmaz” diyor.

Bu listeyi uzatmak mümkün, ancak aklı olana bu misaller kafi gelmelidir. Madem iddia ettikleri gibi Kur’an “apaçık” ve herkes kolayca anlayabiliyor, o halde bu çelişkiler nedir?

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem efendimizi devre dışı bırakamazsınız.

Ehl-i Sünnet mezhepleri arasındaki “abdesti” ve “orucu” bozan şeyler gibi daha çok ibadetlerin detayına ilişkin ihtilaflar; “rahmettir.” Ancak “sadece Kur’an” diyenlerin aralarındaki temel konulara dair derin ihtilafları ise “cinayettir.”

 

**********

 

Kadir Çandarlıoğlu

http://www.belgelerlegercektarih.net

.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: