Elmalılı Hamdi Yazır ve Mehmed Akif, Caner Taslaman zihniyetini haber verdi

Elmalılı Hamdi Yazır ve Mehmed Akif, Caner Taslaman zihniyetini haber verdi

***

Videoda görüldüğü üzere, Caner Taslaman bir Ayet-i kerimeyi bile okuyamıyor, tenkid ettiği Hadis-i şerifte geçen kelimelerin manasını bilmiyor, Kur’an-ı kerimi mealinden okuyamıyor ama bütün bu cehaletine rağmen ahkam kesiyor. Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır ve Mehmed Akif Ersoy bu gibilerin türeyeceğini ta o zamandan görüp bizi uyarmışlar.

“Hak Dini Kur’ân Dili” adlı tefsirin yazarı Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, adeta Caner Taslaman gibilerini haber verircesine tefsirinin 15. sayfasında şöyle demiş:

“Kur’ân’dan bahsetmek isteyenler, onu hiç olmazsa harekesiz olarak yüzünden okuyabilmelidir. Maamafih öyle kimseler görüyoruz ki, Kur’ân’ı harekesiz olarak şöyle dursun harekesiyle bile dürüst okuyamadığı hâlde onun ahkâm ve maanîsinden ictihâda kalkışıyor. Öylelerini görüyoruz ki, Kur’ân’ı anlamıyor ve tefsirlere, müfessirlerin te’villeri karışmıştır diye onları da kaale almak istemiyor da eline geçirdiği tercümeleri okumakla Kur’ân’ı tetkik etmiş olacağını iddia ediyor. Düşünmüyor ki, okuduğu tercümeye âlim müfessirlerin te’vili değilse, câhil mütercimin re’yi ve te’vili, hatası, noksanı karışmıştır.”[1]

Mehmed Akif Ersoy ise bu tür insanlara “mızrak kafalı cüretkârlar” der:

“Tefsirsiz ve izahsız tercümeyi eline geçirenlerden bazı mızrak kafalı cüretkârlar türeyecek; “Kur’an’ın manasını -Arapça bilmediğimiz için- anlayamıyorduk amma işte tercümesi meydanda. Bizim de akıl ve idrakimiz, bizim de yeter derece kiyaset ve siyasete vukufiyetimiz var” diyerek pis papuçlarıyla mindere, minbere çıkacaklar ve oradan vaaz edecekler, hutbeler (nutuklar) iradına yeltenecekler, Islam’daki hakiki mana ve maksadı kavramadan irşad yerine ifsada kalkacaklar. Öyle küstahların önüne ne ile ve nasıl geçilir?”[2]

**********

KAYNAKLAR:

[1] Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’ân Dili, Istanbul 1960, cild 1, sayfa 15.

[2] Ruhi Naci Sağdıç, Kur’an Tercümeleri Münasebetiyle Mehmed Akif Merhum Hakkında Hatıralar, Sebilürreşad, XI/268, sayfa 281-283. (17 Mayıs 1958)

**********

Kadir Çandarlıoğlu

www.belgelerlegercektarih.net

.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: