Çocukların Kur’an’ı Anlamadan Ezberlemeleri Yanlış Mı?

Çocukların Kur’an’ı Anlamadan Ezberlemeleri Yanlış Mı?

 

Kur’an-ı Kerim’in çocuklara ezberletildiğini fakat anlamının öğretilmediğini çok defa reformistlerden duymuşuzdur. Hatta ismi lazım değil bir sözde kahramanımız, “beyni sulanmış hafızlar” diyerek alay bile etmişti. Ancak bu zatlar, “o yaştaki bir çocuk ezberlediği ayetleri nasıl anlayabilir” şeklinde bir suali eminim kendilerine sormamışlardır. Türkçesini bilse bile manasını nasıl anlayabilir? Her şeyin bir vakti var. Bu tür ideolojik saplantılarla hareket eden ve slogan üreten zümreye, Kur’an-ı Kerim’i ilk kez Almancaya tercüme eden Salomon Schweigger’in bu hususta neler yazdığına bir göz atmalarını tavsiye ediyorum.

Alman Lüteriyen ilahiyatçı, papaz ve antropolog Salomon Schweigger meşhur Seyahatnamesi’nde Istanbul’daki çocuk okulları hakkında şunları yazar:

“Kur’an’ı hepsi birlikte ezberler. Tabii ki Arapça olduğu için anlamazlar. Ama dili öğrenene kadar kelimeleri hafızalarına kaydetmeleri yeterlidir. Çünkü anlamak sonranın işidir. Bana göre bu iyi ve faydalıdır.”

Schweigger devamında, bu usulün kendi (Hıristiyan) okullarında da uygulanmasını arzu ettiğini belirtir, zira ona göre talebeler bu şekilde ana kaynaklara yöneltilmiş olur.[1]

Salomon Schweigger’e aid Seyahatname’nin baş sayfası…

***

Salomon Schweigger’in yukarıdaki sözlerinin yer aldığı sayfa…

**********

KAYNAK:

[1] Salomon Schweigger, Ein Newe Reyßbeschreibung Auß Teutschland Nach Constantinopel Und Jerusalem, Lanzenberger Yayınevi, Nürnberg 1608, sayfa 111. (Bölüm 31)

**********

Kadir Çandarlıoğlu

www.belgelerlegercektarih.net

.

Çocukların Kur’an’ı Anlamadan Ezberlemeleri Yanlış Mı?” için 3 yorum

 1. Avrupa’da dinin geldiği nokta göz önüne alındığında bir hristiyandan alıntı yaparak hele hele “Çünkü anlamak sonranın işidir”in üzerinde durarak bir savunma yapmak pek makul değil.
  Burada mesele küçük yaşta çocuklara metin ezberletmek değil, yaş büyüse bile anlamaya, sormaya, sorgulamaya fırsat verilmemesidir. Bu yüzden adı “hafız” ama kendisi çıkarcı, fırsatçı, günaha batmış olan ve aslına hiçbir şeyi hıfz edemeyen, yani muhafaza edemeyen kardeşlerimiz dolanıyor etrafta. Bu konuda şu meşhur rivayet bize yol göstermeli aslında: “Biz, Kur’ân-ı Kerim’den on âyet-i ke­rime öğrendik mi, o on âyetin helalini, haramını, emir ve nehiylerini öğrenmedikçe bir sonraki on âyeti öğrenmeye geçmezdik.”
  Demek ki : “Anlama ÖNCEnin işi” imiş.
  Selam ile efendim.

  Beğen

  1. Avrupa’da dinin geldigi icler acisi durumun sebebi “anlamak” bahanesiyle yapilan “anadilde Incil” reformu ve modernizmdir ki her ikisi simdi bizdeki Sünnet düsmani mealciler tarafindan da yapilmaya calisilmaktadir.

   O etrafta dolandigini gördügünüz kardeslerinize neden firsat verilmiyormus? Kim tutuyor? Biz nasil ögrendik? Ihsan Senocak, Ebubekir Sifil, Yasin Pisgin hocalar nasil anladi, sordu sorguladi? Hic mi tefsir dersleri diye bir sey duymadiniz? Tefsir derslerine katilmak icin hafiz olmaya bile lüzum yoktur. Hafiz olup cikarci firsatcilar varsa bunun müsebbibi bu usul degildir… Bunun müsebbibi laik sistemdir. Din ayri dünya ayri derseniz olacagi budur. Adam camide “bu din isidir” diyerek ibadet eder, disari cikip ticaret yapinca da “bu da dünya isidir” diyerek ückagitcilik yapar. Bunun Kur’an’i anlayip anlamamakla ne alakasi var? Yaptigi günahlarinin yanlis oldugunu bilmiyor mu demek istiyorsunuz? Böyle bir sey olabilir mi? Bunu bilmek icin Kur’an’i ezberlemeye ve sonra da tam manasiyla anlamaya ne lüzum var? Bugün Kur’an’i acip okumamis bir insana bile sorsaniz neyin helal neyin haram oldugunu, neyin günah oldugunu bilir.

   O meshur rivayet, ezberleyen cocuklardan bahsetmiyor, yetiskinlerden bahsediyor bu bir. Ikincisi, herseyiyle yeni bir nizam insa edenlerin elbette ayetleri anlayacak yasta ve capta olmasi icab eder. Ancak bu herkes icin gecerli degildir. Zaten gecmiste oldugu gibi günümüzde de ayetlerdeki helal, haram emir ve nehiylerin bütün tafsilati tefsir derslerinde ögretiliyor, bu da üc. Dördüncüsü, onar ayet gitmelerinin sebebi ise Vahyin hala iniyor olmasindan olsa gerek. Elde tam bir Kur’an nüshasi yoktur, yani anakronizme düsmeyelim. Bes; Vahy inince Hz. Peygamber s.a.v Efendimiz bunlari Vahy katiplerine yazdirir ve hemen ezberletirdi. Sonra da icab edenlere ögretirdi. Alti, kaldi ki o on ayet ögrenmekten kasit ezberlemek degildir. Öyle olsa bile bu rivayet senin degil bizim tezimizi destekler. Zira evvela ayetin ögrenilmesi, sonra da helalinin-haraminin ögrenilmesi diye gecer. Dolayisiyla “Anlama ‘SONRAnin’ isi” imis.

   Selamlar…

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: