Hindistan’da Ingiliz destekli Kur’an Islam’ı Projesi’nin Arka Planı

Hindistan’da Ingiliz destekli Kur’an Islam’ı Projesi’nin Arka Planı

*

***

Ingilizler Alt Kıta’yı (Hindistan) işgal ettiğinde Müslümanlar dışındaki Hindu, Budist ve diğer din mensuplarının büyük çoğunluğunu kendi tarafına çekmeyi başardılar. Müslümanlar azınlık oldukları halde Ingiliz yönetimine boyun eğmeyi reddettiler. Bu yüzden Ingilizler için Müslümanlar büyük bir sorun ve endişe kaynağıydı… Onları zayıflatmak ve birliklerini bozmak için planlar yapılmalıydı. Bu planlara göre iktidar ve zenginlik karşılığında dinini ve milletini satacak piyon şahsiyetler bulup onları Islam’a ve Müslümanlara karşı destekleyeceklerdi.

Plana göre seçilen piyonlar başlangıçta Islam’a ve değerlerine bağlı görünerek, gazetelerde yazılar yazarak ve sözde davet çalışmaları yaparak insanları etraflarında topladıklarında Ingiliz işgali ve emperyalizmiyle barışık Islâmî yorumlar üreteceklerdi. Nitekim Ingilizlerin bu planı tutmuştu. Mesela; piyonlardan bir tanesi “Kadıyânilik” fırkasını kuran Mirzâ Gulam Ahmed peygamberlik iddiasında bulundu. Sir Seyyid Ahmed Han “Kur’an Müceddidi” olduğunu ileri sürdü.

Sir Seyyid Ahmed Han modern dönemin ilk sünnet inkarcısıdır. Onun bu hareketi işgalci Ingiliz yönetimi tarafından maddi ve manevi anlamda destek buldu. Sir Seyyid Ahmed Han ilk Sünnet inkarcısı olmakla birlikte bu akımın en meşhur ismi şu an Pakistan sınırları içinde bulunan Pencap Eyaleti’nin Çakrâla köyünde 1830 yılında doğan Abdullah Çakralevî’dir. Başlangıçta dindar bir ailenin çocuğu ve Ehl-i Sünnet akidesine bağlı olan Çakralevî daha sonraları Sünnet’i inkar edince emperyalist Ingiliz yönetiminin dikkatini çekti ve onu bütün gücüyle destekledi. Çünkü Sünnet, Kur’an’ın yaşama modeli ve canlı Kur’an’dı. Bu model 15 asırdır devam etmekte ve imparatorluklar kurmaktaydı. Onun için modelsiz Islam gerekliydi.[1]

 

**********

 

KAYNAK:

[1] Prof. Dr. Mahmut Muhammed Mezru’a, Kur’an Islam’ı Projesi (Arka Planı), (Tercüme: Mehmet Karabulut, Hüsamettin Özmen), Işrak Yayınları, Istanbul 2016, sayfa 9, 10.

 

**********

 

Kadir Çandarlıoğlu

http://www.belgelerlegercektarih.net

.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: