Islam’da Mezhepler – Dr. Ebubekir Sifil

Islam’da Mezhepler – Dr. Ebubekir Sifil

*

***

Kıymetli kardeşlerimiz,

28 Nisan’da Ebubekir Sifil hoca, Serdar Tuncer’in “Başka Şeyler” programının konuğu idi. Konu: Mezhepler. Programda yakın zamanda sıkça duyduğumuz “Ne Şiî, Ne Sünni Sadece Müslümanım, Mezheplere neden gerek var… Müslüman değilmiyiz… Neden ben hanefî’yi taklit ediyorum…” vb. söylemler ele alındı.

Ebubekir Sifil hoca, Mezhep kelimesinin etimolojik anlamına değinerek Mezhep’in ne olduğuna değindi. Konu bağlamında Asr-ı Saadet’e değinen Sifil hoca, Peygamber Efendimiz (sav)’in teşrî ve tebyin özelliğine değindi. Sahabe Efendilerimizin (ranh ecmaîn) döneminde Mezheplerin olup olunmadığına, İtikadî mezhepler ile Amelî mezheplerin farkına, Amelî Mezheplerin ne anlama geldiğine, Amelî mezheplerin oluşum sürecine değinerek, İtikadî mezhepler ele alındı.

“İslam birliğini bozan mezhepler, fıkhi mezhepler değildir!”

“Sahabeler arasında hiçbir zaman itikadi ayrışma yaşanmadı!”

Ebubekir Sifil hoca programın ilerleyen kısmında İtikadî Mezhepleri ele aldı. Sahabe Efendilerimiz’in itikadî olarak ihtilaf etmediğine değinen Sifil hoca, “Sünni-Şii Kavgası” konusu ele aldı.

Programda, Şia ile ya da herhangi bir Bid’at mezhep ile Vahdet’in ne kadar mümkün olunduğuna, Şia tarafından Ehl-i Sünnet’e karşı menfî propaganda olarak yapılan “Ehl-i Beyt” konusuna, Tarikat ve Cemaatler’in Vahdet’e engel olup, olmadığına ve daha birçok konuya değinildi.

***

https://www.youtube.com/user/SahniSeman2013/videos

.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: